Letnie aktywności

FB IMG 1592814109958
  Szanowni Rodzice, Drogie Dzieci!
 LETNIE AKTYWNOŚCI DLA RODZIN
Co robić w wakacje? Oto propozycje letnich aktywności dla dzieci i rodziców:
1. Odkryj na nowo najbliższą okolicę
Nawet nie wyjeżdżając na urlop, możesz każdego dnia pokazać dziecku coś nowego i zaproponować mu jakąś rozrywkę odpowiednią do jego wieku. Co ważne, nie musisz wydać na to fortuny. Czasami wystarczy bilet autobusowy.
Zanim zaczną się wakacje weź mapę okolicy, w  której mieszkasz lub usiądź do komputera i znajdź ciekawe miejsca, które mogłyby zainteresować twoje dziecko. Skup się na najbliższej okolicy, czyli miejscach, do których możesz dojechać autobusem podmiejskim, kolejką czy rowerem. Może niedaleko domu masz park krajobrazowy z jeziorem, jakiś nowo zbudowany świetny plac zabaw, a może park dinozaurów?
Szukaj też innych atrakcji turystycznych – muzeów czy ruin zamków – nawet jeśli wydaje ci się, że twoje dziecko jest za małe na to, aby interesować się zabytkami, to na pewno spodoba mu się sama wycieczka, a gdy opowiesz mu o rycerzach i księżniczkach, bez oporu zwiedzi średniowieczne komnaty i obejrzy stare zbroje w muzeum.
Pamiętaj, że każda taka wyprawa rozwija malca – pokazuje mu coś nowego, jest pretekstem do opowieści o historii czy o przyrodzie. Jeśli wyjeżdżacie na urlop, postaraj się poszukać ciekawych miejsc w okolicy, w której będziecie odpoczywać. A potem ustal, że spędzacie na zmianę jeden dzień na plaży, a drugi na wycieczce.
2. Parki rozrywki – spełnij dziecięce marzenia
Nawet jeśli spędzisz z dzieckiem tydzień czy dwa nad morzem albo w górach, to jednak nadal pozostanie ci dużo wolnego wakacyjnego czasu, który warto wykorzystać na jakiś krótki wyjazd. Zorganizuj wyprawę – jedno- lub dwudniową do parku rozrywki.
Na mapie Polski jest obecnie mnóstwo takich miejsc, w których dzieci mogą bawić się w wesołych miasteczkach, parkach dinozaurów lub innych parkach tematycznych. Miejsca takie oferują nie tylko zabawę i rozrywkę, często również warsztaty dla najmłodszych, a nawet noclegi.
3. Wodne szaleństwo w aquaparku
Wakacje kojarzą się z wodą – gdy z nieba leje się żar, zabawa w basenie lub jeziorze jest najlepszym sposobem na ochłodę. Dlatego poszukaj w okolicy domu lub miejscowości, w której wypoczywacie, miejsca, gdzie będzie mogli się wykąpać. Na pewno znajdziesz gdzieś niedaleko jezioro lub kąpielisko, do którego będziecie mogli się udać.
Pamiętaj jednak, że musi to być miejsce strzeżone przez ratowników, bezpieczne dla Twojej rodziny. Jeśli nie masz w okolicy naturalnej wody, zabierz dziecko na basen albo – jeszcze lepiej do aquaparku.
4.Zajęcia i warsztaty
Aby dziecko nie nudziło się w domu, poszukaj mu zajęć lub warsztatów dla dzieci w jego wieku. Takie inicjatywy organizowane są przez domy kultury lub kluby dziecięce, ale również muzea, teatry czy kluby sportowe, biblioteki, popularne są też zajęcia „lato w mieście” dla starszych dzieci organizowane przez gminy i dzielnice.
5. Prawdziwa przygoda, czyli biwak w lesie
Chociaż może się wydawać, że to staromodna rozrywka, to jednak warto ją przypomnieć młodemu pokoleniu.
Zróbcie sobie biwak z jedzeniem, czytaniem bajek na kocu i podziwianiem uroków przyrody. Wykorzystaj okazję, by pokazać dziecku żuka, posłuchać z nim śpiewu ptaków, nauczyć plecenia wianków z koniczyny itd. Na taki biwak możesz pojechać samochodem, autobusem albo na rowerze, co będzie dodatkową atrakcją dla dziecka
W poprzednim tygodniu przekazałam filmik na temat bezpiecznych wakacji nad wodą. W dniu dzisiejszym przekazuję z tej samej serii filmik nt. 
BEZPIECZNE WAKACJE W GÓRACH 
Pozdrawiam serdecznie
Pedagog Małgorzata Michalska
Shop 1